מונחי יוגה

נמסטה

מחווה בתרבות ההינדית בשפת סנסקריט המייצגת את האמונה שבכל אחד בצ'אקרת הלב יש ניצוץ אלוהי – "האור שבתוכי". מחוות נמסטה ביוגה מבוצעת כאשר מניחים את הידיים יחד על צ'אקרת הלב, עוצמים עיניים ומרכינים את הראש. הכוונה היא לשלוח ליקום משהו טוב. 
נמסטה מביעה מחווה של כבוד ומבטאים את המילה יחד עם המחווה תוך כדי קידה. הידיים על צ'אקרת הלב מגבירות את זרימת האהבה האלוהית. לרוב מבצעים נמסטה בתחילת או סיום תרגול יוגה כסמל של הכרת תודה. 

מדיטציה

תרגול מנטאלי אשר משלב תהליך הרפיה ומודעות לצמיחה אישית ורוחנית. מדיטציה כרוכה במיקוד בתמונה, מנטרה או תחושה. מחקרים מצביעים על כך שהמדיטציה מייצרת שינויים פיזיולוגיים ופסיכולוגיים תוך השפעה על אזורים שונים במוח במהלך תרגול מדיטציה. 
המדיטציה היא טכניקה של התמקדות, תשומת לב ומודעות ליצירת מצב רגשי יציב ומאוזן שהתפתחה מהמסורת ההינדית. מדיטציה מתמקדת בלקיחת אחריות על התודעה והמוח על מנת לנהל רגשות ולבטא תחושות חיוביות על מנת להגיש להגשמה עצמית, איזון ואושר. קיימות טכניקות שונות של מדיטציה וניתן לבחור טכניקה אקטיבית או פאסיבית. 

ויפאסנה

מדיטציה המכונה "מדיטציית תובנה" המתמקדת בטיהור הנפש ופירושה "תובנה על טבע המציאות". כלומר – לראות את הדברים כפי שהם. מדיטציה זו, שמקורה בהודו, משתמשת בנשימה להשגת שקט תוך שחרור מגורמי הסבל וטיהור מנטאלי. ויפאסנה מבוססת על התובנה שכאשר אנו רואים את הטבע האמיתי שלנו הגורמים לסבל נמחקים ואנו חווים יותר שליטה על עצמינו. במהלך לימודי ויפאסנה לומדים על שתיקה נאצלת על מנת להתנתק מההשפעות שיש לשפה.

ביקראם יוגה

שיטת יוגה חמה שנוסדה על ידי ביקראם צ'אוהודרי. היא מתקיימת בחדר מחומם לטמפרטורה של 35-42 מעלות צלזיוס עם 40% לחות ומבוססת על סדרה של 26 תנוחות אותן מתרגלים במהלך 90 דקות כולל שני תרגילי נשימה. ביקראם יוגה בעלת השפעות חיוביות מהמרצת מחזור הדם ועד פיתוח שרירי הלב ועד העלאת רמת הריכוז. כמו כן, טיהור רעלנים מהגוף ועד זירוז חילוף החומרים והורדת לחץ דם.

דארמה יוגה

שיטת יוגה הפתוחה על ידי Sri Dharma Mittra והיא מבוססת כל תרגולים המעודדים לנוע פנימה והחוצה בתנועות אחידות שמייצגות תודעה מאוחדת. היא מתכתבת עם סוגים שונים של יוגה כולל האטה וראג'ה והיא מדגישה בריאות טובה ומודעות עצמית גבוהה. דארמה יוגה היא תרגול גופני אנרגטי אך גם תורמת לחיבור הרוחני הכולל טכניקות נשימה וטכניקות טיהור, מדיטציה ומחוות ידיים.

איינגר יוגה

שיטה הפותחה על ידי ל ידי ב.ק.ס. איינגאר והיא נגזרת של האטה יוגה. הטכניקה שמה דגש על דיוק ויציבה, שליטה בנשימה וחוזק וכוללת למעלה מ-200 תנוחות יוגה בדרגות קושי שונות כאשר השיעורים מתקיימים כתהליך המאפשר למתרגלים להתקדם מתנוחות בסיסיות לתנוחות מתקדמות לבניית כוח וגמישות. בשיטת איינגר מרבים להשתמש באביזרים יוגה. חלק משמעותי מהיוגה מוקדש לביצוע תנוחות בעמידה. 

פראנה

פירושה של המילה פראנה בסנסקריט היא "כוח חיים חיוני". תנוחות היוגה מפעילות צ'אקרות ספציפיות ומשחררות אנרגיות המשפיעות על המצב הפיזי והמנטאלי שלנו. ביוגה משתמשים בטכניקות שונות להזרמת הפראנה קוסמית אנרגיה אוניברסלית של יצורים חיים אבל גם של אובייקטים דוממים.  

אשטנגה יוגה

סגנון יוגה דינאמי מודרני המבוסס על 3 עקרונות יסוד: יציבה, מערכת הנשימה ומקום המבט כדי להשיג שלוש רמות טיהור של הגוף, מערכת העצבים והמוח. זו יוגה אינטנסיבית בה התנועות מתבצעות במהירות רבה והיא תורמת לגמישות הגוף וחיזוקו בדרגות שוות כאשר יש מסלול התקדמות ממתחילים למתקדמים. 

אקרו יוגה

חיבור בין יוגה, אקרובטיקה ועיסוי תאילנדי. התרגול מתבצע לרוב בזוגות והוא מבוסס על שלושה תפקידים בסיסיים: בסיס, פלייר ושומר כאשר לכל מתרגל יש תפקיד אחר ואפשר גם להחליף בין התפקידים. קיימים שני סגנונות של אקרו יוגה – סגנון בסיס וסגנון עמידה. התרגילים עובדים על כל הגוף ועל תרגילי הרמה רבים המתבצעים בזוג. 

ויניאסה יוגה

שיטת יוגה ששמה דגש על הקורלציה בין הנשימה לשינויים בתנוחות הגוף. הטכניקה מתבססת על תזונה זורמת המחברת את השימה למעברים ורצף של תנועות המסונכרנות עם הנשימה. מטרת התרגילים היא לשמור על זרימת תנועות חלקה ורציפה. ויניאסה משפיעה באופן חיובי על בריאות הלב, הנשימה וגמישות הגוף.

האטה יוגה

פירוש המילה בסנסקריט היא כוח ויוגה זו משלבת בין תרגילי כוח לטכניקות נשימה. ההאטה מרחיבה את המערכת הפיזית עם רעיונות רוחניים על טיהור ומתייחסת אפילו להרגלים תזונתיים. היא כוללת מערכת של אסאנות ופרניאמה שביחד יוצרים איזון בין מוח וגוף. סגנון יוגה זה מתאים מאוד למתחילים ולכל מי שמחפש דרך לצמיחה רוחנית, חוזק, גמישות ורגיעה. 

יוגה ערבה

אחד מהאירועים הבולטים בסצנת היוגה הישראלית המתקיים מדי שנה בערבה. באירוע שלל סדנאות יוגה מסוגים שונים כולל סדנאות כמו נשימה, מיינדפולנס ומדיטציה. באירוע משתתפים מנחים מכל העולם המתמחים ביוגה, תרפיה, מודעות ועוד. לרוב האירוע מתקיים בחודש נובמבר ומתפרס על פני סוף שבוע ביישובים שונים ברחבי הערבה.  

יוגה צחוק

שיטה שפותחה על ידי ד"ר מאדן קטריה, רופא הודי שסבר שהצחוק הוא התרופה הטובה ביותר בעולם ויש לצחוק השפעה מטיבה על הגוף ועל המוח האנושי. יוגה צחוק מבוססת על תרגילי נשימה יצירתיים, מימיקות מעניינות והוצאת אנרגיה. במהלך יוגה צחוק מופרשים אנדורפינים שמקלים מפני כאב ומעלים את מצב הרוח והיא משלבת בין תרגילי יוגה לטכניקות להפגת מתחים. 

יוגה נשית

יוגה המיועדת לנשים בכל תקופות החיים כאשר מחקרם רבים מצביעים על ההשפעות החיוביות הרבות של נשים המתרגלות יוגה. היוגה מסייעת באיזון הורמונאלי, מחזקת את מערכת החיסון, מפחיתה תופעות של לחץ ומתח, מפחיתה כאבי גב, מסייעת בפיתוח טווח התנועה והגמישות. שיטת יוגה נשית פותחה על ידי מירה ארצי פדן מבכירות המורים ליוגה ארץ – שיטת תרגול המתאימה את תנוחות היוגה המסורתיות לגוף הנשי על פי מחזוריות חי האישה.

קונדליני יוגה

יוגה אנרגיית קונדליני מתמקדת באנרגיה נפשית ובכוח הנפשי הכמוס שמצוי באזור האגן. טכניקה המשלבת בין תנועה, טכניקות נשימה דינמיות ומנטרות על מנת להעלות את רמת המודעות ואת החיוניות הפיזית. קונדליני יוגה מחזקת את מערכת העצבים, מרחיבה את הריאות וממריצה את מחזור הדם ומביאה לאיזון בין גוף נפש. 

 

שיבננדה

יוגה זו מבוססת על השיטה של Swami Sivananda. בשיטה זו פועלים 5 עקרונות מרכזיים: תנוחות גוף, נשימה, הרפיה, תזונה צמחית וחשיבה חיובית בשילוב עם מדיטציה. על פי שיטה זו, התרגילים משפרים את גמישות המפרקים, מסייעים בפיתוח נשימה נכונה, מקלים על סימפטומים של לחץ ומבטלים דפוסי חשיבה שליליים ומספקים חוויה של שלווה פנימית. 

תרגילי נשימה

חלק מרכזי בתרגול יוגה מוקדש לתרגילי נשימה המכונים פראנימה. תרגול של טכניקות נשימה לנטרול חסמים פיזיים ורגשיים בגוף כדי שהנשימה תזרום בחופשיות תוך מתן תשומת לב לדרך הנשימה. יוגה פועלת כך שלנשימה יש השפעה על קידום אנרגיית החיים ומכאן החשיבות הרבה של נשימה בביצוע התרגילים.

יוגה לפנים

יוגה בפנים מבוססת על תנועות יוגה בפנים, שנועדו למתוח את העור ולחזק את שרירי הפנים. על ידי שימוש בשרירי הפנים זרימת הדם עולה וממריצה את בניית הקולגן להגמשת העור והשגת מראה צעיר וחיוני יותר. התנועות מתבצעות באזור העיניים, צוואר, לחיים, שפתיים וניתן לבצע אותן בכל עת. 

בריגהו יוגה

ארגון המקדיש את פעילותו לשימור, מחקר והפצת הידע על טנטרה, יוגה, אסטרולוגיה, איורוודה ופילוסופיה עם אלכימיה. המטרה היא להעלות למודעות את שיטות אלה להשגת חיים בריאים ושלווים כפי שמושרשות בכתב היד העתיק והנדיר שנכתב על ידי Mahrshi Bhrigu. לארגון מספר מרכזים המלמדים יוגה בשליטה על התודעה, טנטרה בתהליך המשחרר את הפרט מהקשרים אל הגוף, אסטרולוגיה וודית ושיטות שונות לחיים מלאים. 

יוגה תרפיה

ליוגה יש השפעה רבה על הבריאות ויוגה תרפיה נועדה להשתמש ביוגה כאמצעי לריפוי. הטיפול ביוגה משתמש במודלים יוגיים מסורתיים להגברת האנרגיה, מציאת הגורמים לסבל והקלה על הכאב. הטיפול כולל טכניקות נשימה, תנוחות מומלצות לאחר אבחון. המושג יוגה תרפיה הוטבע על ידי סוואמי קובליאננדה בשנות העשרים של המאה העשרים. הוא האמין שניתן למדוד שינויים פיזיים שהתרחשו באמצעות תרגול יוגה. 

בייבי יוגה

תרגול יוגה המיועד להורים ותינוקות. בתרגול משתמשים בתנועות יוגה מסורתיות בהתאמה לגופו של התינוק תוך חיזוק מיומנויות שונות של מתיחה וטכניקות הרגעה. לבייבי יוגה השפעה חיובית על שנת הלילה, מצב הרוח של התינוק ואפילו על מערכת העיכול. באמצעות בייבי יוגה ניתן לשפר גם את האינטראקציה בין ההורה לתינוק. 

טנטרה יוגה

שיטת יוגה המשתמשת באנרגיות הגוף לשיפור הצמיחה הרוחנית והתפקוד הפיזי יחד עם השותף תוך שימת דגש על העמקת הקשר עמו. טנטרה יוגה מתייחסת לגוף הפיזי, הגוף האנרגטי, הגוף הרגשי, גוף החוכמה וגוף האושר ומבוססת על תנוחות מעצימות לכל אחד מהגופים. המטרה היא להשיג מודעות לחוזקות ולחולשות של כל אחד ולמקומות בהם אנו מתנגדים לאיחוד עם אחרים וללמוד כיצד להגיע למצב של שותפות טובה. 

יוגה נידרה

שיטה המכונה גם שינה יוגית המבוססת על טכניקות עתיקות של טנטרה להעצמת וחיזוק המערכת הפיזית והנפשית. הייחוד בשיטה זו הוא שהגוף רגוע לחלוטין במצב של תנוחות שונות ומבצע הוראות מילוליות. המתרגל לומד לשלב בין מצב ערות לשינה כאשר הגוף מוצא את מצב שיווי המשקל הטבעי שלו והתוצאה היא מודעות עמוקה. 

יוגה בערום

תרגול יוגה המתבצע ללא בגדים. הרעיון שעומד מאחורי יוגה בעירום הוא הניתוק מכבלי הבגד והצגת העצמי הטבעי. יוגה בעירום מטפחת דימוי גוף חיובי תוך ניתוק מנורמות חברתיות, חוסכת כסף על פריטי לבוש ופעמים רבות מתקיימת בחיק הטבע לחיזוק החיבור של המתאמן עם הטבע האישי והסביבה.

פסטיבל יוגה

בעולם נערכים פסטיבלים רבים של יוגה אליהם מגיעים מורי יוגה ומתאמנים מכל העולם. במהלך הפסטיבל מתקיימות הרצאות וסדנאות של יוגה בסגנונות רבים, פאנלים בהנחיית מנחים וכן אימוני יוגה. הפסטיבלים משלבים לינה ואירוח חווייתי וכן סדנאות משלימות של העצמה, הקשבה ומודעות. לרוב הפסטיבלים נחלקים למתחמים שונים כשבכל מתחם נערכים תרגילי יוגה מסוג אחר.

שאדו יוגה

סגנון יוגה אנרגטי המבוסס על שיטות יוגה עתיקות, אומנויות לחימה ומערכות אנרגיה הודיות וסיניות. שיטה זו מביאה לשינויים מהותיים בגמישות ובמודעות. רבים מכנים שיטה זו כיוגה פרי סטייל והיא מבוססת על תנועות להתפתחות נכונה ש הנשימה מתנועות של סיבוב ועד פיתול יחד עם נשימה קצבית על מנת לשחרר את כוח החיים.

ברכת השמש יוגה

ברכת השמש הנקראת סוריה נאמאסקארה היא 12 תנוחות יוגה המבוצעות ברצף ובהרמוניה בסינרגיה עם הנשימה. השמש היא מקור האנרגיה ובתרבות ההודית הלב הפיזי והרוחני בעולם ומטרת התרגילים היא להודות על השמש במחווה פנימית ופיזית להזרמת אנרגיית החיים. 

ריטריט יוגה

חופשת יוגה המוקדשת לתרגולי יוגה בחבילות שכוללות לרוב גם סדנאות העצמה אישית, טיולים, טיפולי ספא, מדיטציה ועוד במגוון מתחמי נופש ברחבי העולם. יוגה ריטריט יכולה להיות יחידנית או קבוצתית, באשראמים שונים או באתרי נופש יוקרתיים.

סאנגה יוגה

פירוש המילה סאנגה בסנסקריט היא איחוד, חברה או קהילה והיא מתייחסת לחברי הקהילה המתרגלים יוגה בעיקר יוגה בודהיסטית. יש קהילות סאנגה שנפגשות רק לאימוני יוגה ואחרות חיות ביחד תחת קורת גג אחת בהדרכות של גורו אחד. המושג מתייחס לעוצמה המשותפת של תרגול יוגה כקהילה.

ין יוגה

שיטת תרגול מודרנית איטית המתמקדת באיזון ושחרור הרקמות העמוקות. התרגול עשוי לנוע בין 45 שניות לשתי דקות והתנוחות מיישמות לחץ מתון על רקמות החיבור של הגוף דוגמת הגידים והרצועות על מנת להגביר את זרימת הדם במפרקים ולשפר כך את גמישות הגוף. ין יוגה מדמה את התנועה הטבעית של המפרקם ומבחינה אנרגטית משפר את זרימה האנרגיה ותומך במצב הרגשי. 

אימון יוגה

אימון יוגה הוא אימון פיזי רוחני. מדובר בתרגול יוגה המתבצע במסגרת פרטית, קבוצתית, ביתית או מאורגנת בסטודיו ליוגה. קיימים סוגים שונים של אימוני יוגה בסגנונות שונים כך שניתן לבחור אימון יוגה מועדף, מתי הוא יתקיים, משך האימון, המורים שמעבירים את התרגול וכמובן דרגת הקושי. לאימון יוגה השפעות חיוביות על הגוף והנפש.

בא לי לעשות יוגה!

השאירו פרטים לקבלת פרטים נוספים על מדריכים ומרכזי יוגה באיזורכם